Warsztaty rodzinne – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Warsztaty rodzinne

Rodzinne warsztaty artystyczne w Muzeum Gazowni Warszawskiej!

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi (4-10 lat) do niecodziennego odkrywania przestrzeni dawnej gazowni. Podczas naszych spotkań będziemy tropić jednorożce, małpki, słonie, gazostwory i gazostworki, śpiewać, robić maski, kleić collage, wymyślać choreografię, tańczyć. Będziemy też bawić się skojarzeniami, eksperymentować z luksografią, wąchać przedziwne zapachy maszyn i grać na maszynowych perkusjach.

Autorami warsztatów są antropolodzy, kuratorzy projektów: Zosia Mioduszewska-Wajszczak i Jacek Wajszczak, a także ich córeczki Guta i Gaja. Więcej o autorach: https://bebegu.com/

Terminy warsztatów: 19 listopada, 26 listopada, 3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia

Godziny warsztatów: 11.00-13.00

Wiek dzieci: 4-10 lat

Warsztaty są bezpłatne.

Zapisy pod adresem email: warsztaty.muzeum@pgnig.pl

Program warsztatów

19 listopada, Gazostwory

Poznajcie Schirmera, Richtera, Lilpopa oraz Ssawę – gazostwory z muzeum. A teraz rozejrzyjmy się i zobaczmy czy jeszcze tu ktoś nie mieszka. Metodami naszych działań będzie kolaż i assem- blage. Stworzymy trójwymiarowe postacie, które będą dokazywać w muzeum niczym Space Inva- ders na ulicach wielkich miast.

 

26 listopada, Noc – dzień. Mechaniczny ogród elektryczny

Rozwój przemysłu biegnie równolegle z rozwojem fotografii. Na wystawie doświadczymy różnego rodzaju światła i cienia. Będziemy przyglądać się jak światło rysuje i rzeźbi kształty na światłoczu- łym papierze, a każdy z uczestników własnoręcznie wykonana luksografię.

 

3 grudnia, Ruszyła maszyna

Razem udamy się w dźwiękową podróż po wystawie. Sprawdzimy jak brzmi pompa, kuchenka i licznik gazowy. Będziemy stukać, pukać, gwizdać i skrzypieć. Spreparujemy industrialne instrumenty z przygotowanych na tę okazję trybów i trybików. Na koniec stworzymy orkiestrę, którą odegramy naszą własną symfonię triumfu maszyn.

 

10 grudnia, W rytmie maszyn

Tym razem przestrzeń muzeum zostanie opowiedziana ruchem. Zastanowimy się na ile nasze ciało jest maszyną (Hymn do maszyny mego ciała, Tytus Czyżewski, 1920), a może odwrotnie, na ile maszyna ma ciało. Na koniec stworzymy taneczny performance We are the robots.

 

17 grudnia, Coś tu pachnie

Czy wiecie jak pachnie sprężarka gazu miejskiego lub lampa gazowa? Doświadczymy przestrzeni muzeum jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, na koniec stworzymy własny industrialny fragrance.