AUTO CANCEL
Warsztaty edukacyjne – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Warsztaty edukacyjne

Warsztaty edukacyjne

Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, gdzie historia spotyka się z nauką i pasją do eksperymentowania. Zapraszamy grupy zorganizowane: przedszkola, szkoły, a także rodziny z dziećmi na warsztaty naukowe.

Wizyta w naszej Pracowni Edukacyjnej wzbogaci program edukacji szkolnej, skupiając się na budowaniu naukowych kompetencji dzieci poprzez zabawę, wykonywanie ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

 

Warsztaty są bezpłatne dla przedszkoli i szkół publicznych. Dla placówek niepublicznych opłata według cennika.

 

Warsztaty dla przedszkoli (5-6 lat) i klas 1-3

Warsztaty badawcze

„Powietrze”

 Gdzie jest powietrze? Czy można je zobaczyć? Czy powietrze jest gazem? Na warsztatach sprawdzimy, jakie właściwości ma powietrze. Złapiemy je do torby i wyprodukujemy gaz.

 

Węgiel”

Młotki pójdą w ruch. Sprawdzimy, co to jest węgiel. Będziemy go dotykać i sprawdzać, jakie ma właściwości a przy okazji trochę się pobrudzimy.

 

Wszystko jasne”

 Na zajęciach doświadczymy ciemności i światła. Poznamy postać Ignacego  Łukasiewicza pioniera przemysłu naftowego. Poznamy proces destylacji oraz zbudujemy model lampy.

 

 „Poznaj Muzeum Gazowni Warszawskiej”

Niezwykła podróż w czasie po dawnej Gazowni Warszawskiej. Dowiemy się, jak produkowany był gaz węglowy i do czego był wykorzystywany. Spróbujemy kreatywnie odtworzyć proces produkcji gazu wykorzystując  rury, rurki i rureczki.

 

„W aptece Ignacego”- cykl zajęć chemiczno- fizycznych

Tak jak Ignacy Łukasiewicz będziemy eksperymentować, mieszać, przelewać, podgrzewać… To doskonała recepta na naukową zabawę. Dowiemy się, że z pozoru proste  produkty spożywcze ujawnią swoje chemiczne własności. Będziemy odkrywać sekrety czerwonej kapusty, sody, octu i oleju. Sprawdzimy, czy na mleku może zrobić się tęcza, wyprodukujemy prąd lub wykonamy własne mydełka.

 

Warsztaty prowadzą edukatorzy Muzeum Gazowni Warszawskiej.

Warsztaty artystyczne

Podczas naszych spotkań będziemy tropić jednorożce, małpki, słonie, gazostwory i gazostworki, śpiewać, robić maski, kleić collage, wymyślać choreografię, tańczyć. Będziemy też bawić się skojarzeniami, eksperymentować z luksografią, wąchać przedziwne zapachy maszyn i grać na maszynowych perkusjach.

 

„Gazostwory”

Poznajcie Schirmera, Richtera, Lilpopa oraz Ssawę – gazostwory z muzeum. A teraz rozejrzyjmy się i zobaczmy czy jeszcze tu ktoś nie mieszka. Metodami naszych działań będzie kolaż i assem- blage. Stworzymy trójwymiarowe postacie, które będą dokazywać w muzeum niczym Space Inva- ders na ulicach wielkich miast.

 

„Noc – dzień. Mechaniczny ogród elektryczny”

Rozwój przemysłu biegnie równolegle z rozwojem fotografii. Na wystawie doświadczymy różnego rodzaju światła i cienia. Będziemy przyglądać się jak światło rysuje i rzeźbi kształty na światłoczu- łym papierze, a każdy z uczestników własnoręcznie wykonana luksografię.

 

„Coś tu pachnie”

Czy wiecie jak pachnie sprężarka gazu miejskiego lub lampa gazowa? Doświadczymy przestrzeni muzeum, jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, na koniec stworzymy własny industrialny fragrance.

 

Autorami warsztatów są antropolodzy, kuratorzy projektów: Zosia Mioduszewska-Wajszczak i Jacek Wajszczak, a także ich córeczki Guta i Gaja. Więcej o autorach: https://bebegu.com/