AUTO CANCEL
Warsztaty edukacyjne – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Warsztaty edukacyjne

Warsztaty edukacyjne

Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, gdzie historia spotyka się z nauką i pasją do eksperymentowania. Zapraszamy grupy zorganizowane: przedszkola, szkoły, a także rodziny z dziećmi na warsztaty naukowe.

Wizyta w naszej Pracowni Edukacyjnej wzbogaci program edukacji szkolnej, skupiając się na budowaniu naukowych kompetencji dzieci poprzez zabawę, wykonywanie ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

 

Warsztaty są bezpłatne dla przedszkoli i szkół publicznych. Dla placówek niepublicznych opłata według cennika.

Warsztaty dla przedszkoli (5-6 lat) i klas 1-3
Warsztaty badawcze

„Powietrze”

 Gdzie jest powietrze? Czy można je zobaczyć? Czy powietrze jest gazem? Na warsztatach sprawdzimy, jakie właściwości ma powietrze. Złapiemy je do torby i wyprodukujemy gaz.

 

Węgiel”

Młotki pójdą w ruch. Sprawdzimy, co to jest węgiel. Będziemy go dotykać i sprawdzać, jakie ma właściwości a przy okazji trochę się pobrudzimy.

 

Wszystko jasne”

 Na zajęciach doświadczymy ciemności i światła. Poznamy postać Ignacego  Łukasiewicza pioniera przemysłu naftowego. Poznamy proces destylacji oraz zbudujemy model lampy.

 

 „Poznaj Muzeum Gazowni Warszawskiej”

Niezwykła podróż w czasie po dawnej Gazowni Warszawskiej. Dowiemy się, jak produkowany był gaz węglowy i do czego był wykorzystywany. Spróbujemy kreatywnie odtworzyć proces produkcji gazu wykorzystując  rury, rurki i rureczki.

 

„W aptece Ignacego”- cykl zajęć chemiczno- fizycznych

Tak jak Ignacy Łukasiewicz będziemy eksperymentować, mieszać, przelewać, podgrzewać… To doskonała recepta na naukową zabawę. Dowiemy się, że z pozoru proste  produkty spożywcze ujawnią swoje chemiczne własności. Będziemy odkrywać sekrety czerwonej kapusty, sody, octu i oleju. Sprawdzimy, czy na mleku może zrobić się tęcza, wyprodukujemy prąd lub wykonamy własne mydełka.

 

Warsztaty prowadzą edukatorzy Muzeum Gazowni Warszawskiej.

Czas trwania warsztatów to 60 minut.

Warsztaty artystyczne

Podczas naszych spotkań będziemy tropić jednorożce, małpki, słonie, gazostwory i gazostworki, śpiewać, robić maski, kleić collage, wymyślać choreografię, tańczyć. Będziemy też bawić się skojarzeniami, eksperymentować z luksografią, wąchać przedziwne zapachy maszyn i grać na maszynowych perkusjach.

 

„Gazostwory”

Poznajcie Schirmera, Richtera, Lilpopa oraz Ssawę – gazostwory z muzeum. A teraz rozejrzyjmy się i zobaczmy czy jeszcze tu ktoś nie mieszka. Metodami naszych działań będzie kolaż i assem- blage. Stworzymy trójwymiarowe postacie, które będą dokazywać w muzeum niczym Space Inva- ders na ulicach wielkich miast.

 

„Noc – dzień. Mechaniczny ogród elektryczny”

Rozwój przemysłu biegnie równolegle z rozwojem fotografii. Na wystawie doświadczymy różnego rodzaju światła i cienia. Będziemy przyglądać się jak światło rysuje i rzeźbi kształty na światłoczu- łym papierze, a każdy z uczestników własnoręcznie wykonana luksografię.

 

„Coś tu pachnie”

Czy wiecie jak pachnie sprężarka gazu miejskiego lub lampa gazowa? Doświadczymy przestrzeni muzeum, jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, na koniec stworzymy własny industrialny fragrance.

 

Autorami warsztatów są antropolodzy, kuratorzy projektów: Zosia Mioduszewska-Wajszczak i Jacek Wajszczak, a także ich córeczki Guta i Gaja. Więcej o autorach: https://bebegu.com/

Warsztaty dla klas 4-6 szkoły podstawowej
Warsztaty badawcze

„Elektryzujące doświadczenia”

Co ma wspólnego bursztyn z prądem? Co to jest prąd? Na warsztatach sprawdzimy jak działa płytka stykowa, opornik, diody, multimetr. Zbudujemy prosty obwód elektryczny.

„Od maszyny parowej do energii wiatrowej”

Poprzez techniczne zabawy i doświadczenia odkryjemy tajemnice energii.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Muzeum Gazowni Warszawskiej.

Czas trwania warsztatów to 90 minut.