Eksponaty
Prezentujemy Państwu część wyjątkowych eksponatów, jakie znajdują się obecnie w posiadaniu naszej placówki. Eksponaty prezentowane są na wystawie stałej muzeum, a największym walorem tej wystawy jest możliwość osobistego zetknięcia się z historią. Wszystkie prezentowane zabytki są dostępne „na wyciągniecie ręki”, dzięki czemu odwiedzający mogą zapoznać się z strukturą ich budowy, wagą, dokładnością wykonania, etc. Prezentujemy tylko część z naszych zbiorów, aby zachęcić Państwa do odwiedzin naszego muzeum.
Żelazko Gazowe Typ G
Produkcja: Polska
Wytwórca: Brak danych
Czas powstania: lata 20 – XX wieku.
Wymiary: 10 x 12 x 8 cm.
Wykonane było z żeliwa niklowanego i posiadało metalową rączkę. W celu nagrzania żelazka zapalany był płomień w podgrzewaczu i ustawiano na nim żelazko w pozycji pionowej. Płomień ogrzewał żelazko od wnętrza, a produkty spalania uchodziły dwoma otworami, umieszczonymi w przedniej części żelazka. Dobrze ustawiony płomień na podgrzewaczu miał niebiesko – zielony środek. Płomień gazowy musiał być wyregulowany tak, aby nie wychodził przez górne otwory żelazka.
Lokówka na podgrzewaczu przyściennym
Produkcja: Brak danych
Wytwórca: Brak danych
Czas powstania: początek XX wieku.
Wymiary: 7,5 x 6,5 x 30 cm
Podgrzewacz, na którym spoczywała lokówka – karbówka, miał przegubowy uchwyt, co pozwalało na manewrowanie palnikiem w poziomie. Karbówka była popularnym elementem wyposażenia salonów fryzjerskich i po odpowiednim nagrzaniu, pozwalała na wykonanie ondulacji.
Piec łazienkowy
Produkcja: Polska
Wytwórca: Wytwórnia Pieców Kąpielowych w Warszawie
Czas powstania: początek XX wieku
Wymiary: 85 x 32 x 20 cm
Ten model przeznaczony był do montażu w łazience z naturalnym (grawitacyjnym) wyciągiem spalin z otwartej komory spalania. Posiadał automatykę sterującą pracą pieca, jak również możliwość regulacji temperatury wody. Podgrzewał wodę w wannie i mógł służyć jako natrysk. Obudowa była pokryta tłoczonymi zdobieniami, co nadawało mu eleganckiego charakteru.
Kuchenka jednopłomienna
Produkcja: Niemcy
Wytwórca: Brak danych
Czas powstania: początek XX wieku.
Wymiary: 9 x ø 15 cm
Ten typ kuchenki jest urządzeniem bardzo rzadko spotykanym i stanowi cenny eksponat muzealny. Ten model posiadał bogato zdobioną okrągłą płytę główną i wykonany był z żeliwa. Palnik posiadał system oszczędnościowy typu ,,JUNKER & Ruh”. Obudowa palnika była otwarta, a konstrukcja sprowadzała się do okrągłego obramowania z kilkoma żeberkami, celem należytego doprowadzenia powietrza dołem i odprowadzenia spalin górą.
Kuchenka dwupłomienna
Produkcja: Niemcy
Wytwórca: VEB JUNKERS (produkcji niemieckiej)
Czas powstania: lata 30 – XX wieku
Wymiary: 8 x 44 x 28 cm
Ten model kuchni posiadał jednolitą płytę główną z podwójnymi palnikami systemu oszczędnościowego, typu ,,JUNKER & Ruh” z dyszą regulacyjną zużywającą minimalną ilość gazu.
Obudowa palników była otwarta, konstrukcja sprowadzała się do kwadratowego obramowania z kilkoma żeberkami, celem należytego doprowadzenia powietrza dołem i odprowadzenia spalin górą.
Kuchenka kombinowana
Produkcja: Niemcy
Wytwórca: VEB Kuppersbusch
Czas powstania: lata 30 – XX wieku
Wymiary: 71 x 106 x 84 cm
Ten model kuchni był wielofunkcyjny i zasilany był gazem lub węglem. Płyta i pokrywy ciemno – emaliowane, wkładka żeliwna grafitowana. Kuchnia posiadała wmontowany fabrycznie, kociołek do wody o pojemności 8 litrów, z mosiężnej blachy niklowanej, wpuszczonym pomiędzy oddziałem gazowym i węglowym. Nieodłącznym uzupełnieniem konstrukcji kuchni było nakrycie palenisk gazowych, które w czasie gotowania stwarzają bardzo estetyczną i praktyczną funkcję.
Palarka do kawy
Produkcja: Polska
Wytwórca: wykonana przez pracowników Aparatowni w Gazowni Warszawskiej
Czas powstania: lata 30 – XX wieku
Wymiary: 19 x 13 x 21,5 cm
Ten model palarki został wykonany przez pracowników Aparatowni Gazowni Warszawskiej i służył do palenia kawy naturalnej. Palarka była przeznaczona do biur oraz do użytku domowego. Unikalny i jedyny w swoim rodzaju system mieszania (obracany ręcznie pojemnik w kształcie walca) zapewniał równomierne palenie ziaren. Czas palenia wynosił 5 – 8 minut.
Lampa sufitowa
Produkcja: Polska
Czas powstania: przełom XIX i XX wieku
Głowica lampy gazowej wykonana była z mosiądzu z bogatymi zdobieniami. W skład palnika wchodziła: dysza ceramiczna wyposażona w specjalną koszulkę, zwaną siatką „Auera”, palnik dyżurny oraz kierownicę mieszanki gazu wraz z zaworem sterującym palnikiem głównym lampy. Uzupełnieniem lampy był stylizowany klosz szklany z malowanym motywem kwiatowym.
Kominek gazowy
Produkcja: Polska
Wytwórca: wykonana przez pracowników Aparatowni w Gazowni Warszawskiej
Czas powstania: lata 30 – XX wieku
Wymiary: 19 x 13 x 21,5 cm
Ten miniaturowy kominek gazowy to bardzo piękne rękodzieło wykonane profesjonalnie. Posiadał emaliowaną obudowę żeliwną z ornamentem geometrycznym oraz doskonale skonstruowaną komorę grzewczą, która została wyposażona w rurki ceramiczne, co zdecydowanie podnosiło sprawność grzewczą kominka.
Lodówka absorbcyjna
Produkcja: Niemcy
Wytwórca: Elektrolux Erzeugnis Gas Kühlschrank
Czas powstania: przełom XIX i XX wieku
Wymiary: 113,5 x 61 x 58 cm
W tym modelu został zastosowany wynalazek z 1876 roku, fizyka Carl Von Linde pozwalający na powstanie jednostki chłodniczej. Do obniżenie temperatury żywności użyto ciekłego amoniaku, który przechodząc przez parownik w stan gazowy – na wskutek podgrzania palnikiem gazowym, pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia – obniżając w ten sposób temperaturę wewnątrz lodówki.
Gazomierz miechowy
Na tym liczniku produkcji niemieckiej na tabliczce zamieszony był symbol PŁOM. Zapis ten określał jego przepustowość. Tabliczka znamionowa wskazywała, że wynosiła ona 5 PŁOM, czyli 5 płomieni.
Gazomierz miechowy
Produkcja: Niemcy
Wytwórca: Siegma Elster Berlin Nkonigsstr № 67 Typu V ª fabryczny № 264885
Czas powstania: 1899 rok
Wymiary: 40 x 14 x 30,5 cm
Miechy licznikowe tego modelu wykonywane były ze skóry koziej. Przepływając przez gazomierz, gaz napełniał kolejno dwa miechy, które poruszały się na przemian i napędzały liczydło.