Energia jest podstawą naszego życia, dzięki niej mamy światło, możemy gotować, ogrzewać dom, czy jeździć samochodem. Na świecie żyje ponad miliard ludzi, którzy nie mają dostępu do elektryczności. Celem Światowego Dania Energii (World Energy Day) jest zmiana tego stanu rzeczy, poprzez zwiększenie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprasza 22 października na…
Światowy Dzień Energii w Muzeum Gazowni Warszawskiej
Organizatorzy wydarzenia chcą m.in zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu
i zapobiegania efektowi cieplarnianemu, a także na korzyści płynące ze zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
– Rozwój cywilizacyjny i wzrost poziomu naszego życia jest ściśle związany z energią. Im lepiej żyjemy, tym więcej energii zużywamy. Jak wiemy, wzrost konsumpcji energii pociągnął za sobą także negatywne konsekwencje, jak choćby zmiana klimatu – mówi Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – Światowy Dzień Energii w Muzeum Gazowni Warszawskiej to doskonała okazja do przekazania wiedzy w tym temacie. Do współpracy zaprosiliśmy spółki Grupy Kapitałowej Orlen, aby pokazać jak powinna wyglądać budowa gospodarki energetycznej przyszłości. Serdecznie zapraszamy do udziału. Pamiętajmy dbając o środowisko – uruchomimy nasze energetyczne kompasy – podsumowuje.
Moc energii i atrakcji
Światowy Dzień Energii to doskonała okazja do odkrywania tajemnic energii i spędzenia czasu z rodziną. Już 22 października w godzinach 10.00 -18:00 na terenie Muzeum Gazowni Warszawskiej (ul. Seweryna Krzyżanowskiego 7) trwać będzie energetyczny piknik rodzinny. Na gości czekać będzie m.in. Energorower – strefa specjalnego toru wyścigowego i możliwość naładowania urządzeń elektronicznych za pomocą własnych mięśni. Uczestnicy poznają także Stos Ogniw Paliwowych SOFC – Wodór H2, czyli projektu wykorzystującego wodór i gaz ziemny do prototypów jednostek mikrokogeneracji (mCHP). Podczas pikniku będzie też okazja do eksperymentów z ciekłym azotem, czy pozyskiwaniem energii z wiatru. Poznamy też zalety korzystania z atomu, czy zobaczymy makietę statku przeznaczonego do transportu skroplonego gazu ziemnego. Dla fanów motoryzacji dodatkową atrakcją będzie prezentacja motoru Bartosza Zmarźlika. Naszego czterokotnego indywidualnego Mistrza Świata na żużlu.
Historia Światowego Dnia Energii
Światowy Dzień Energii został ustanowiony w 2012 roku podczas Światowego Forum Energetycznego, które odbyło się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Datę wydarzenia ustalono na 22 października. Gospodarzem i jednym z pomysłodawców tej inicjatywy był szejk Mohammed bin Rashid Ak Maktouma, emir Dubaju, premier
i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zgodnie z założeniem święto ma podnosić świadomość społeczeństwa na temat znaczenia oszczędzania zasobów naturalnych, w celu zrównoważonego rozwoju, redukcji emisji dwutlenku węgla, czy ochrony środowiska. Dzięki obraniu takiej drogi można zwiększyć efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.
Harmonogram Światowego Dnia Energii – Energia Dawniej i Dziś 22.10.2023 r. Muzeum Gazowni Warszawskiej
10:00 – Otwarcie
10:00 – 17:00 – Strefa VR, projekcja filmu o Ignacym Łuksiewiczu „Kiedy światło przegoniło mrok”
10:00 – 18:00 – Strefa wystawców – atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych
10:00 – 18:00 – Strefa kinowa – filmy o tematyce związanej z energią
10:30 – 11:30 – Wycieczka z przewodnikiem – wejściówki wydawane w kasie w dniu 22.10.2023 r. liczba miejsc ograniczona
11:00 – 12:30 – Warsztaty „Energia” – obowiązuje rezerwacja on-line na stronie muzeum@pgnig.pl
12:30 – Tort z okazji jubileuszu otwarcia Muzeum Gazowni Warszawskiej
13:00 – 14:30 – Warsztaty „Energia” – obowiązuje rezerwacja on-line na stronie muzeum@pgnig.pl
15:30 – 16:30 – Wycieczka z przewodnikiem – wejściówki wydawane w kasie w dniu 22.10.2023 r. liczba miejsc ograniczona