AUTO CANCEL
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”. Zapraszamy do muzeum! – Muzeum Gazowni Warszawskiej

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. […] Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole” – podkreśla w liście do uczestników 12. Edycji Narodowego Czytania-prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczna lektura to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Pierwszy raz na wspólne czytanie do Muzeum Gazowni Warszawskiej zaprasza Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Jak przekonać do czytania lektur szkolnych? Wielu z nas pamięta swoje perypetie z lekturami szkolnymi. Zdecydowanie chętniej sięga się po czytanie tego, na co ma się w danym momencie ochotę. Niż po to, co ktoś od nas wymaga. Jeśli kochasz czytać i nie wyobrażasz sobie życia bez literatury, zachęć do tego swoich bliskich i dzieci.

– Czytanie pozwala na koncentrację. Zapewnia uczucie kojącej prywatności. Poszerza horyzonty i poprawia zrozumienie świata-mówi Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG -Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści, napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania – dodaje.

Odwiedź muzeum całą rodziną

Muzeum Gazowni Warszawskiej skrywa nie jedną tajemnicę. Warto nie tylko zobaczyć dokumenty i archiwa historycznych zdjęć, ale także kolekcję maszyn używanych zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych domach przez dziesięciolecia. Lampy gazowe z każdej epoki, z których część wciąż zdobią warszawskie ulice oraz dawne sprzęty domowe, wszystko to znaleźć można w muzeum. W ramach stałej ekspozycji jest otwarte dla zwiedzających przez cały tydzień, z wyłączeniem poniedziałków.

– Działalność wystawiennicza muzeum to nie wszystko. Nasza oferta zawiera również warsztaty edukacyjne. Do odwiedzin zapraszamy całe rodziny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Piotr Gnidiuk, p.o dyrektora Muzeum Gazowni Warszawskiej – Znajomość lektur szkolnych jest pomocna w zrozumieniu dzisiejszego świata. Zwłaszcza że we współczesności wiele sloganów reklamowych i filmów, pełnych jest odniesień do literatury.

„Nad Niemnem” powieść pozytywistyczna

Przypomnijmy, że „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”. Zapraszamy do muzeum!

Przeczytaj także

Muzeum nieczynne od 1 do 5 maja 2024 roku

Szanowni Państwo, Chcielibyśmy poinformować, że Muzeum Gazowni Warszawskiej będzie nieczynne w dniach od 1 do 5 maja 2024 roku. Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzenia nas w inne dni otwarcia. Zapraszamy także do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu – Nocy Muzeum, która odbędzie się 18 maja od godziny 18:00. To doskonała okazja, by poznać tajemnice muzeum […]

Urodziny Ignacego Łukasiewicza

Dołącz do nas, aby świętować „urodziny” patrona naszej Fundacji – Ignacego Łukasiewicza! Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, które odbędą się 10 marca 2024 r. w Muzeum Gazowni Warszawskiej. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „W aptece Ignacego”. Przyjdź i zanurz się w fascynującym świecie nauki i odkryć, które zmieniły oblicze przemysłu […]