Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Na ulicach Warszawy możemy usłyszeć wiele języków z całego świata, ale warto skupić się na miejscowym dialekcie, który przez większość mieszkańców został już zapomniany.
Dowiedz się, skąd wzięła się gwara warszawska oraz jak mówią i mówili warszawiacy.

Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej

Już 20 października o godzinie 18:00 zapraszamy do magicznego miejsca, jakim jest bez wątpienia Muzeum Gazowni Warszawskiej na Woli (ul. Seweryna Krzyżanowskiego 7).
Janusz Dziano opowie o Stefanie Wiecheckim Wiechu oraz dawnym, niepowtarzalnym brzmieniu języka przedwojennych warszawskich ulic.

– Pomimo tego, że wielu warszawiaków używa określeń z gwary na co dzień, takich jak np. absztyfikant, chawira, fuszerka czy gajer, często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że to słowa gwarowe „warsiawskiej nawijki” – mówi Piotr Gnidiuk, p.o dyrektora Muzeum Gazowni Warszawskiej – Niektóre z przedwojennych określeń na dobre zadomowiły się we współczesnym języku nie tylko mieszkańców stolicy – cwaniak, frajer, czy schaboszczak nie brzmią w końcu obco – dodaje. Tym spotkaniem, chcemy zainaugurować cykl spotkań „Książka w Muzeum Gazowni Warszawskiej”, w ramach których, chcemy edukować i spotykać się z autorami w miejscu, które od wielu lat rozświetla serca warszawiaków.

Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej

Muzeum nieczynne 21 marca

Informujemy, że 21 marca 2024muzeum będzie nieczynne.   Przepraszamy za niedogodności.