AUTO CANCEL
Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Na ulicach Warszawy możemy usłyszeć wiele języków z całego świata, ale warto skupić się na miejscowym dialekcie, który przez większość mieszkańców został już zapomniany.
Dowiedz się, skąd wzięła się gwara warszawska oraz jak mówią i mówili warszawiacy.

Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej

Już 20 października o godzinie 18:00 zapraszamy do magicznego miejsca, jakim jest bez wątpienia Muzeum Gazowni Warszawskiej na Woli (ul. Seweryna Krzyżanowskiego 7).
Janusz Dziano opowie o Stefanie Wiecheckim Wiechu oraz dawnym, niepowtarzalnym brzmieniu języka przedwojennych warszawskich ulic.

– Pomimo tego, że wielu warszawiaków używa określeń z gwary na co dzień, takich jak np. absztyfikant, chawira, fuszerka czy gajer, często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że to słowa gwarowe „warsiawskiej nawijki” – mówi Piotr Gnidiuk, p.o dyrektora Muzeum Gazowni Warszawskiej – Niektóre z przedwojennych określeń na dobre zadomowiły się we współczesnym języku nie tylko mieszkańców stolicy – cwaniak, frajer, czy schaboszczak nie brzmią w końcu obco – dodaje. Tym spotkaniem, chcemy zainaugurować cykl spotkań „Książka w Muzeum Gazowni Warszawskiej”, w ramach których, chcemy edukować i spotykać się z autorami w miejscu, które od wielu lat rozświetla serca warszawiaków.

Książka w MGW. Poznaj historię Stefana Wiecheckiego i gwary warszawskiej

Przeczytaj także

Warsztaty „Coś tu pachnie…- edycja świąteczna”

„Coś tu pachnie…- edycja świąteczna” – zapraszamy na warsztaty rodzinne w Muzeum Gazowni Warszawskiej. 09.12. (sobota) g.11.00 10.12. (niedziela) g. 11.00 17.12. (niedziela) g. 11.00 Doświadczymy przestrzeni muzeum, jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, a na koniec będziemy dekorować pachnące pierniczki. Zapisy na stronie internetowej https://muzeum.pgnig.pl/zerezerwuj-warsztaty-rodzinne/

„Kopalnia strajkuje…”Pamięci zamordowanych górników z Kopalni „Wujek”

Tylko do końca grudnia w Muzeum Gazowni Warszawskiej ul. Krzyżanowskiego 7 można oglądać wystawę „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” 13-16 grudnia”. Na co dzień opowieści o bohaterach „Solidarności” przedstawiane są w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. […]