AUTO CANCEL
„Kopalnia strajkuje…”Pamięci zamordowanych górników z Kopalni „Wujek” – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Tylko do końca grudnia w Muzeum Gazowni Warszawskiej ul. Krzyżanowskiego 7 można oglądać wystawę „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” 13-16 grudnia”.

Na co dzień opowieści o bohaterach „Solidarności” przedstawiane są w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni „Wujek”.

Wystawa składa się z 26 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć. Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie” zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę. Zastrzeleni górnicy zostali pokazani również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników. Wystawę kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.

„Kopalnia strajkuje…”Pamięci zamordowanych górników z Kopalni „Wujek”

Przeczytaj także

Światowy Dzień Energii z Grupą ORLEN

Muzeum Gazowni Warszawskiej 20 października ponownie zamieni się w centrum edukacyjnych inspiracji. Otwarte wydarzenie, organizowane przez Grupę ORLEN z okazji Światowego Dnia Energii, przybliży odwiedzającym ważną rolę energii w naszym codziennym życiu i możliwości jej efektywnego wykorzystania. Będzie to również okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i niskoemisyjne technologie stosowane dziś w energetyce. – W ramach […]

Poznaj teren dawnej Gazowni Miejskiej: Wolskie Rotundy – zapomniana perła Warszawy

Wolskie Rotundy to miejsce, które od lat wzbudza ciekawość warszawiaków, choć dla większości pozostawało ono niedostępne. Znane raczej ze słyszenia, rotundy skrywają fascynującą historię oraz niezwykłe walory architektoniczne, które przyciągają miłośników miejskich zabytków. Okrągłe, ceglane budynki, wybudowane w 1888 roku jako część Gazowni na Woli, stanowiły niegdyś kluczowy element warszawskiej infrastruktury. W ich wnętrzach znajdowały […]