AUTO CANCEL
Jedyny w swoim rodzaju licznik gazowy – znajduje się w Warszawie! – Muzeum Gazowni Warszawskiej

W sercu Warszawy znajduje się niezwykły eksponat, jedyny w swoim rodzaju zabytek techniki gazowej. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak ogromna beczka otoczona wieloma rurkami, jednak kryje się za nim fascynująca historia.

To monumentalne urządzenie to duży licznik gazowy objętościowy firmy Julius Pintsch, wyprodukowany w 1899 roku. Dzisiejsze liczniki gazowe są małe i dyskretne, ale ponad sto lat temu wyglądały zupełnie inaczej. Ten unikatowy licznik można zobaczyć tylko w jednym miejscu – w Muzeum Gazowni Warszawskiej.

Nasi przewodnicy nie tylko z dumą pokażą Państwu ten wyjątkowy eksponat, ale również opowiedzą o najdrobniejszych szczegółach jego działania. Dzięki nim będziecie mieli okazję przenieść się w czasie i zrozumieć, jak skomplikowane i imponujące były dawniej urządzenia techniczne. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Gazowni Warszawskiej, gdzie czeka na Was niezapomniana podróż w przeszłość oraz możliwość odkrycia tajemnic tego niezwykłego licznika gazowego.

 

Jedyny w swoim rodzaju licznik gazowy – znajduje się w Warszawie!

Przeczytaj także

Zapraszamy na film w specjalnie przygotowanej strefie VR

Z inicjatywy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza powstał kilkunastominutowy film w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) przedstawiający najważniejsze wydarzenia i miejsca związane z życiem i dokonaniami Ignacego Łukasiewicza. Dzięki nowoczesnym goglom VR, widzowie mogą bezpośrednio towarzyszyć Łukasiewiczowi w chwilach, które zrewolucjonizowały oświetlenie i przyczyniły się do rozwoju przemysłu naftowego. Pokaz filmu jest związany z obchodami urodzin […]

To już historia – lokówka na Gaz: Pionierskie Żelazko Marcelowskie

Lokówka na gaz, znana również jako żelazko marcelowskie, została stworzona przez paryskiego fryzjera Marcela Grateau w 1897 roku i stała się pierwowzorem dzisiejszych lokówek. To innowacyjne narzędzie zrewolucjonizowało sposób, w jaki zarówno kobiety, jak i mężczyźni układali swoje włosy, umożliwiając tworzenie trwałych loków i fal, które wcześniej były trudne do osiągnięcia. Pod koniec XIX wieku […]