AUTO CANCEL
Rzeź Woli – Nierozliczona Tragedia – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Dlaczego doszło do Rzezi Woli? Ile osób zginęło podczas Rzezi Woli? Jak przebiegały masakry? Dlaczego Wola stała się głównym celem? Jakie były konsekwencje Rzezi Woli? – te i inne pytania omówimy w dzisiejszym odcinku PodGAZtu.

Rzeź Woli, która miała miejsce w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, pozostaje jedną z najbardziej brutalnych i nierozliczonych zbrodni II wojny światowej. Dokonana przez niemieckie oddziały na cywilnych mieszkańcach Warszawy, stanowiła element bezwzględnej polityki eksterminacyjnej, której celem było złamanie ducha oporu w stolicy Polski.

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz, który stał się podstawą jednego z największych aktów ludobójstwa w trakcie działań zbrojnych w Europie.

Dziś o tych wydarzeniach, a także o osobach, którym udało się przetrwać, opowiada Piotr Brulikis – potomek rodziny, która przeżyła masakrę i, który od lat stara się propagować wiedzę o tej tragedii, organizując spotkania i prowadząc portal społecznościowy „Rzeź Woli Warszawa 1944” na Facebooku. W rozmowie z nim poznajemy kulisy tej krwawej tragedii, odkrywamy historie dawnych mieszkańców, a także dowiadujemy się, jak takie miejsca jak dawna Gazownia na Woli stały się schronieniem dla tych, którym udało się uniknąć śmierci.

Wciąż jednak pozostaje pytanie – czy świat wystarczająco pamięta o ofiarach Rzezi Woli? Ta nierozliczona zbrodnia jest jednym z wielu przykładów niewypełnionej sprawiedliwości, które rzucają cień na współczesną pamięć o II wojnie światowej.

Rozmowa też jest już dostępna na Spotify.

Rzeź Woli – Nierozliczona Tragedia

Przeczytaj także

Światowy Dzień Energii z Grupą ORLEN

Muzeum Gazowni Warszawskiej 20 października ponownie zamieni się w centrum edukacyjnych inspiracji. Otwarte wydarzenie, organizowane przez Grupę ORLEN z okazji Światowego Dnia Energii, przybliży odwiedzającym ważną rolę energii w naszym codziennym życiu i możliwości jej efektywnego wykorzystania. Będzie to również okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i niskoemisyjne technologie stosowane dziś w energetyce. – W ramach […]

Poznaj teren dawnej Gazowni Miejskiej: Wolskie Rotundy – zapomniana perła Warszawy

Wolskie Rotundy to miejsce, które od lat wzbudza ciekawość warszawiaków, choć dla większości pozostawało ono niedostępne. Znane raczej ze słyszenia, rotundy skrywają fascynującą historię oraz niezwykłe walory architektoniczne, które przyciągają miłośników miejskich zabytków. Okrągłe, ceglane budynki, wybudowane w 1888 roku jako część Gazowni na Woli, stanowiły niegdyś kluczowy element warszawskiej infrastruktury. W ich wnętrzach znajdowały […]