Rzeź Woli – Nierozliczona Tragedia

Dlaczego doszło do Rzezi Woli? Ile osób zginęło podczas Rzezi Woli? Jak przebiegały masakry? Dlaczego Wola stała się głównym celem? Jakie były konsekwencje Rzezi Woli? – te i inne pytania omówimy w dzisiejszym odcinku PodGAZtu.
Rzeź Woli, która miała miejsce w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, pozostaje jedną z najbardziej brutalnych i nierozliczonych zbrodni II wojny światowej. Dokonana przez niemieckie oddziały na cywilnych mieszkańcach Warszawy, stanowiła element bezwzględnej polityki eksterminacyjnej, której celem było złamanie ducha oporu w stolicy Polski.
„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz, który stał się podstawą jednego z największych aktów ludobójstwa w trakcie działań zbrojnych w Europie.
Dziś o tych wydarzeniach, a także o osobach, którym udało się przetrwać, opowiada Piotr Brulikis – potomek rodziny, która przeżyła masakrę i, który od lat stara się propagować wiedzę o tej tragedii, organizując spotkania i prowadząc portal społecznościowy „Rzeź Woli Warszawa 1944” na Facebooku. W rozmowie z nim poznajemy kulisy tej krwawej tragedii, odkrywamy historie dawnych mieszkańców, a także dowiadujemy się, jak takie miejsca jak dawna Gazownia na Woli stały się schronieniem dla tych, którym udało się uniknąć śmierci.
Wciąż jednak pozostaje pytanie – czy świat wystarczająco pamięta o ofiarach Rzezi Woli? Ta nierozliczona zbrodnia jest jednym z wielu przykładów niewypełnionej sprawiedliwości, które rzucają cień na współczesną pamięć o II wojnie światowej.
Rozmowa też jest już dostępna na Spotify.