Kultura eksperymentu z Heweliuszami Nauki
Pod okiem doświadczonego animatora uczestnicy samodzielnie przeprowadzą eksperymenty i poznają fascynujące tajemnice nauki!
Co czeka uczestników?
Tematy najbliższych warsztatów:
“Generator VdG” - Elektryzujący warsztat z wykorzystaniem generatora Van de Graaff’a - maszyny, od której włosy stają dęba! Wynaleziony na początku lat 30. przez amerykańskiego fizyka i konstruktora generator służy do prezentowania oddziaływań elektrostatycznych. Innymi słowy, maszyna ta potrafi świetnie się naelektryzować. Pod okiem doświadczonego animatora ochotnicy będą mogli na własne oczy oraz na własnej skórze(!) doświadczyć napięcia dochodzącego do 1000 V. Wszystko to jest oczywiście bezpieczne z uwagi na bardzo niskie natężenie prądu elektrycznego. Będziemy m.in. stawiać włosy dęba, bezdotykowo przesuwać przedmioty i strzelać piorunami. Świetna zabawa dla osób w każdym wieku oraz rzetelna i interesująca wiedza.
“Pocztówka LED” - Jak działa dioda emitująca światło (LED)? Co jest potrzebne by zaświeciła? Czym są obwody elektryczne? Podczas warsztatu, każdy z uczestników stworzy pocztówkę z zapalającą się diodą (LED). Sam zaprojektuje i zbuduje prosty obwód elektryczny, dzięki któremu dioda będzie się zapalała po zamknięciu pocztówki. Po skończonych zajęciach uczestnicy będą mogli zabrać gotowe pocztówki ze sobą.
“Tajemnicze Puszki” - Celem warsztatu jest przybliżenie pracy naukowca i metody naukowej jako sposobu poznawania świata. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Każda grupa dostaje zamkniętą puszkę z tajemniczą zawartością. Zadaniem jest rozwiązanie zagadki „Co jest w puszce?”. Problem polega na tym, że puszki nie można otworzyć… Jak w takim razie ustalić co jest w środku? Czy w ogóle jest to możliwe? Naukowcy w swojej pracy muszą ciągle stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Droga na skróty nie istnieje, a rezultatu nigdy nie można być pewnym w 100%.
„Ewolucja OKA” - Jak zbudowane jest ludzkie oko i jak to wszystko działa? Naszą przygodę z ewolucją oka zaczniemy pod wodą, skąd powoli wypełzniemy na ląd, poznając kolejne elementy, które pozwalają nam w pełni cieszyć się widokiem otaczającego nas świata. Skąd euglena wie, gdzie jest góra, a gdzie dół? Czy ktoś widział łodzika? Czy źrenica zawsze jest czarna? I co łączy ludzkie oko z aparatem fotograficznym? Przekonaj się na własnej skórze, a raczej zobacz na własne oczy!
“Po co nam dwoje OCZU?” - Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak działa i jak zbudowane jest oko. Dlaczego oczy czasem nas oszukują? Jakie ograniczenia ma ludzki wzrok? Czy gdybyśmy mieli jedno oko, widzielibyśmy przestrzennie? Które oko jest okiem dominującym? Jak działają okulary 3D i co to jest anaglif? Stworzymy własne okulary do oglądania fotografii stereoskopowej. Uczestnicy zabierają ze sobą, wykonane samodzielnie okulary 3D.
“Szyfry”- Będziemy szyfrować, kodować i przekazywać tajne wiadomości. Poznamy spartańskie skytale, rzymski szyfr Cezara i historię najsłynniejszej maszyny szyfrującej - Enigmy. Jakich kodów, znaków i gestów używamy na co dzień? Dowiemy się, jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie.
“Poukrywane KOLORY” - Skąd na niebie bierze się tęcza, skoro Słońce świeci na biało? Jakie kolorowe sekrety skrywają żarówki, świetlówki, diody i halogeny w naszych domach? Co to takiego jest RGB i w czym nasze oko podobne jest do ekranu monitora? Czemu po pstryknięciu zdjęcia użyjemy CMYKu? Podczas warsztatu poszukamy kolorów ukrytych wokół nas. Pod lupę weźmiemy ekrany, gazety i światło.
“Świat symetrii – LUSTRA” - Odbicie w lustrze towarzyszy nam przez całe życie, ale co tak właściwie ono przedstawia? Czym jest odbicie lustrzane? Warsztat rozpoczniemy od pojedynczego lustra i eksperymentów z symetrią różnych przedmiotów. Dodając kolejne lustra stworzymy zaskakujące i kolorowe obrazy.
Informacje organizacyjne
• Dzień zajęć: Czwartek
• Godzina: 17:30–18:30
• Wiek uczestników: 8–11 lat (min.10 os.-max.20 os.)
• Koszt: 10 zł za warsztat – Płatność w kasie muzeum za cały cykl warsztatów w terminie do dnia 28.02.2025 r. lub najpóźniej w dniu pierwszych warsztatów
• Zapisy: zgłoszenia na adres e-mail warsztaty.muzeum|pgnig.pl| |warsztaty.muzeum|pgnig.pl
• Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń
• Umowa uczestnictwa w warsztatach
Harmonogram warsztatów
Warsztaty odbędą się w 13 terminach, począwszy od 20 marca. Każde zajęcia będą poświęcone innej tematyce związanej z żywiołami
Przewidywane terminy:
20.03., 27.03., 03.04., 10.04., 17.04., 24.04., 08.05., 15.05., 22.05., 29.05., 05.06., 12.06., 26.06.
O prowadzących:
Heweliusze Nauki to zespół pasjonatów, których celem jest popularyzacja nauki w sposób dynamiczny, interaktywny i przystępny. Warsztaty prowadzone przez zespół wyróżniają się zaangażowaniem uczestników, jasnym przekazem wiedzy oraz dbałością o bezpieczeństwo.
• Tomasz Ruszkowski – biolog, edukator i trener, specjalizujący się w pokazach naukowych i interaktywnych doświadczeniach. Tworzy widowiskowe i emocjonujące wydarzenia, które inspirują do zgłębiania nauki.
• Paweł Jaskólski – archeolog i popularyzator nauki, który stawia na prostotę i dostępność. Wykorzystując codzienne materiały, sprawia, że nawet skomplikowane zjawiska stają się zrozumiałe.
• Mikołaj Karpiński – matematyk, geofizyk i nauczyciel akademicki, koncentrujący się na prezentowaniu nauki akademickiej w sposób praktyczny i angażujący, łącząc teorię z rzeczywistymi przykładami.
Heweliusze Nauki to nauka pełna pasji, emocji i odkryć, gdzie wiedza staje się prawdziwą przygodą.
ukazując niezwykłe aspekty naszego historycznego dziedzictwa.


