AUTO CANCEL
Wysłuchaj naszych podcastów: PodGAZt – odcinek 1. – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Dziś oświetlenie domów i ulic, podobnie jak ogrzewanie, jest dla nas czymś zupełnie naturalnym. Gdy tylko nadchodzi odpowiednia pora roku, bez wahania korzystamy z tych udogodnień, nie traktując ich jako luksusu czy przywileju dla najbogatszych. Podobnie jest z podstawowymi sprzętami domowymi – kuchenkami, lodówkami czy nawet lokówkami – które uważamy za oczywisty element codziennego życia. Niewielu z nas jednak zastanawia się nad tym, jaką drogę trzeba było pokonać, aby te technologie były dostępne dla każdego.

Tymczasem nieco ponad 200 lat temu rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Dopiero wtedy pojawiły się pierwsze urządzenia gazowe, a technologia związana z gazem zaczęła rozwijać się na szerszą skalę. Droga do momentu, w którym gaz płynie rurami do domów polskich rodzin, była długa i pełna wyzwań. Niewielu zdaje sobie sprawę, jak trudna była walka o rozwój gazownictwa w Polsce oraz jak skomplikowany był proces odzyskiwania niepodległości dla polskiej gazowni.

Życie ludzi stawało się wygodniejsze i zaczęło przypominać realia, do których jesteśmy obecnie przyzwyczajeni. Kiedyś było inaczej – dziś – to już historia.

O tej fascynującej drodze oraz o wyzwaniach, jakie towarzyszyły rozwojowi gazownictwa w Polsce, opowiedzą przewodnicy Muzeum Gazowni Warszawskiej – Jan Kwapisiewicz oraz Krzysztof Godlewski – w naszym debiutanckim odcinku podcastu. To doskonała okazja, by poznać historię, która wpłynęła na codzienność Polaków, i zrozumieć, jak technologia gazowa na zawsze zmieniła oblicze życia domowego.

Rozmowa twż jest już dostępna na Spotify.

Zapraszamy do słuchania!

Wysłuchaj naszych podcastów: PodGAZt – odcinek 1.

Przeczytaj także

Światowy Dzień Energii z Grupą ORLEN

Muzeum Gazowni Warszawskiej 20 października ponownie zamieni się w centrum edukacyjnych inspiracji. Otwarte wydarzenie, organizowane przez Grupę ORLEN z okazji Światowego Dnia Energii, przybliży odwiedzającym ważną rolę energii w naszym codziennym życiu i możliwości jej efektywnego wykorzystania. Będzie to również okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i niskoemisyjne technologie stosowane dziś w energetyce. – W ramach […]

Poznaj teren dawnej Gazowni Miejskiej: Wolskie Rotundy – zapomniana perła Warszawy

Wolskie Rotundy to miejsce, które od lat wzbudza ciekawość warszawiaków, choć dla większości pozostawało ono niedostępne. Znane raczej ze słyszenia, rotundy skrywają fascynującą historię oraz niezwykłe walory architektoniczne, które przyciągają miłośników miejskich zabytków. Okrągłe, ceglane budynki, wybudowane w 1888 roku jako część Gazowni na Woli, stanowiły niegdyś kluczowy element warszawskiej infrastruktury. W ich wnętrzach znajdowały […]