Warsztaty edukacyjne – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Warsztaty edukacyjne

Warsztaty edukacyjne

Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, gdzie historia spotyka się z nauką i pasją do eksperymentowania. Zapraszamy grupy zorganizowane: przedszkola, szkoły a także rodziny z dziećmi na warsztaty naukowe.

Wizyta w naszej Pracowni Edukacyjnej wzbogaci program edukacji szkolnej, skupiając się na budowaniu naukowych kompetencji dzieci poprzez zabawę, wykonywanie ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

 

Warsztaty dla przedszkoli ( 5-6 lat, ) i klas 1-3

Podczas naszych spotkań będziemy tropić jednorożce, małpki, słonie, gazostwory i gazostworki, śpiewać, robić maski, kleić collage, wymyślać choreografię, tańczyć. Będziemy też bawić się skojarzeniami, eksperymentować z luksografią, wąchać przedziwne zapachy maszyn i grać na maszynowych perkusjach.

Autorami warsztatów są antropolodzy, kuratorzy projektów: Zosia Mioduszewska-Wajszczak i Jacek Wajszczak, a także ich córeczki Guta i Gaja. Więcej o autorach: https://bebegu.com/

Zapisy pod adresem email: warsztaty.muzeum@pgnig.pl

Program warsztatów

Gazostwory

Poznajcie Schirmera, Richtera, Lilpopa oraz Ssawę – gazostwory z muzeum. A teraz rozejrzyjmy się i zobaczmy czy jeszcze tu ktoś nie mieszka. Metodami naszych działań będzie kolaż i assem- blage. Stworzymy trójwymiarowe postacie, które będą dokazywać w muzeum niczym Space Inva- ders na ulicach wielkich miast.

 

Noc – dzień. Mechaniczny ogród elektryczny

Rozwój przemysłu biegnie równolegle z rozwojem fotografii. Na wystawie doświadczymy różnego rodzaju światła i cienia. Będziemy przyglądać się jak światło rysuje i rzeźbi kształty na światłoczu- łym papierze, a każdy z uczestników własnoręcznie wykonana luksografię.

 

Ruszyła maszyna

Razem udamy się w dźwiękową podróż po wystawie. Sprawdzimy jak brzmi pompa, kuchenka i licznik gazowy. Będziemy stukać, pukać, gwizdać i skrzypieć. Spreparujemy industrialne instrumenty z przygotowanych na tę okazję trybów i trybików. Na koniec stworzymy orkiestrę, którą odegramy naszą własną symfonię triumfu maszyn.

 

W rytmie maszyn

Tym razem przestrzeń muzeum zostanie opowiedziana ruchem. Zastanowimy się na ile nasze ciało jest maszyną (Hymn do maszyny mego ciała, Tytus Czyżewski, 1920), a może odwrotnie, na ile maszyna ma ciało. Na koniec stworzymy taneczny performance We are the robots.

 

Coś tu pachnie

Czy wiecie jak pachnie sprężarka gazu miejskiego lub lampa gazowa? Doświadczymy przestrzeni muzeum jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, na koniec stworzymy własny industrialny fragrance.