AUTO CANCEL
Gazowniczy Klub Sportowy „Świt” – Historia, która przetrwała dekady – Muzeum Gazowni Warszawskiej

Przedwojenne kluby sportowe znacząco różniły się od swoich współczesnych odpowiedników. Mimo upływu czasu i licznych wyzwań, niektóre z nich przetrwały burzliwą historię, pozostawiając trwały ślad w polskim sporcie. Jednym z takich klubów jest Gazowniczy Klub Sportowy „Świt” z Warszawy, który obecnie rozgrywa swoje mecze na Bemowie, ale jego historia sięga znacznie dalej i głębiej.

Korzenie GKS Świt tkwią w latach międzywojennych, kiedy to klub powstał na terenie dawnej gazowni na Woli, w miejscu, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Gazowni Warszawskiej. To właśnie tam, na boiskach otaczających zakład, pracownicy gazowni nie tylko pracowali, ale także rozwijali swoją sportową pasję. Piłka nożna była jednym z głównych sportów uprawianych przez członków klubu, lecz nie jedynym.

Pracownicy gazowni angażowali się w różnorodne dyscypliny sportowe, czego dowody przetrwały do dziś.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu i zgłębienia historii jednego z najstarszych klubów sportowych stolicy, który mimo zmieniających się czasów i wyzwań, wciąż dumnie reprezentuje sportowe tradycje Warszawy.

Na platformie Spotify dostępna jest wersja audio.

Gazowniczy Klub Sportowy „Świt” – Historia, która przetrwała dekady

Przeczytaj także

Światowy Dzień Energii z Grupą ORLEN

Muzeum Gazowni Warszawskiej 20 października ponownie zamieni się w centrum edukacyjnych inspiracji. Otwarte wydarzenie, organizowane przez Grupę ORLEN z okazji Światowego Dnia Energii, przybliży odwiedzającym ważną rolę energii w naszym codziennym życiu i możliwości jej efektywnego wykorzystania. Będzie to również okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i niskoemisyjne technologie stosowane dziś w energetyce. – W ramach […]

Poznaj teren dawnej Gazowni Miejskiej: Wolskie Rotundy – zapomniana perła Warszawy

Wolskie Rotundy to miejsce, które od lat wzbudza ciekawość warszawiaków, choć dla większości pozostawało ono niedostępne. Znane raczej ze słyszenia, rotundy skrywają fascynującą historię oraz niezwykłe walory architektoniczne, które przyciągają miłośników miejskich zabytków. Okrągłe, ceglane budynki, wybudowane w 1888 roku jako część Gazowni na Woli, stanowiły niegdyś kluczowy element warszawskiej infrastruktury. W ich wnętrzach znajdowały […]